5 gadżetów dla seniorów które mogą uratować życie

Seniorów przybywa bo żyjemy coraz dłużej, co jest świetną wiadomością, a jednocześnie firmy produkujące elektroniczne gadżety starają się wynaleźć nowe urządzenia wpływające na polepszanie jakości  ich życia, a niekiedy nawet mogące je uratować. Zapraszamy do przeczytania naszego przeglądu inteligentnych gadżetów, korzystających z najnowszych technologii i oryginalnych pomysłów, mogących ratować życie osób w podeszłym wieku.

1. Inteligentny dozownik leków AdhereTech

tabletki

Niemal każdy senior przyjmuje jakieś leki – niektórzy biorą tylko witaminy, natomiast inni przyjmują całe zestawy pigułek. Starszym osobom trudniej jest zapamiętać, jakie leki już brali i w jakich dawkach, ale to załatwia za nich inteligentny dozownik leków AdhereTech, wyglądający nieco jak pękata beczułka. Zawiera on czujniki ilości i rodzaju tabletek, przypominające pacjentowi, że nie wziął jeszcze swojej porcji leków i komunikuje się przez Bluetooth z komputerem, wysyłając te informacje zarówno do pacjenta, jak i do lekarza. A gdyby tego było mało, urządzenie potrafi także wysłać powiadomienia SMS lub nawet zadzwonić na telefon seniora, przypominając o kolejnej dawce.

2. Osobisty alarm seniora – Personal Care Alarm

alarm

Osobisty alarm, noszony na nadgarstku podobnie do zegarka, to prosta i szybka metoda wezwania pomocy na zdefiniowany wcześniej telefon. Dzięki temu istnieje możliwość udzielenia szybkiej pomocy medycznej w razie wypadku albo zasłabnięcia osoby starszej. Producent, Llloyds Pharmacy umożliwia nawet wykupienie subskrypcji kontaktu z Działem Asysty, dzięki czemu osoba starsza może skontaktować się z centrum monitoringu, które w razie potrzeby powiadomi pogotowie.

3. Zegarek Bluewater Security

gps zegarek

To urządzenie przypomina i wygląda jak zegarek, ale w istocie jest nadajnikiem GPS, wysyłającym informacje o położeniu śledzonej osoby. Ten gadżet został zaprojektowany dla osób z demencją i chorobą Alzheimera – nierzadkimi schorzeniami występującymi u seniorów. Dzięki temu, nawet jeśli pacjent wyszedł z domu i domownicy nie wiedzą gdzie jest, mogą sprawdzić to w  tym urządzeniu. Istnieje również możliwość ustawienia alarmowego dystansu – jeśli pacjent oddali się od domu w wyznaczonej odległości, gadżet powiadomi natychmiast wyznaczoną osobę na telefon komórkowy, pozwalając szybko odnaleźć zabłąkanego seniora.

4. Telefony dla seniorów

Telefon dla seniorow

Na rynku istnieje wiele modeli takich telefonów, przeznaczonych dla osób starszych. Te smartfony nie mają skomplikowanego interfejsu, pozbawione są ekranu dotykowego, a zamiast tego mają duże i czytelne przyciski oraz wyświetlacz z którego łatwo można odczytać napisy. Telefony te posiadają również komendy głosowe, a także kontakt jednym przyciskiem, umożliwiający wykonanie połączenia na zapisany wcześniej numer – do dzieci, wnuków, albo w razie potrzeby, na pogotowie ratunkowe. Warto dać taki telefon na urodziny babci lub dziadkowi – może kiedyś uratować życie!

5. Buty chroniące przed poślizgiem B-Shoes

buty

Z wiekiem koordynacja ruchowa i równowaga u człowieka pogarsza się i seniorzy łatwiej upadają, a skutki upadków mogą być dla nich znacznie gorsze niż dla zdrowego człowieka – urazy takie jak złamania kości mogą być śmiertelnie groźne. Dlatego specjaliści ortopedzi i elektronicy ze start-upu B-Shoes opracowali buty, wyglądające całkiem zwyczajnie, ale które są wewnątrz najeżone czujnikami, a w podeszwie mają silniczki oraz zestaw małych kół. Po wykryciu, że osoba nosząca but nieprawidłowo stąpa i zaraz się przewróci, koła poruszają się, przesuwając się do przodu i ułatwiając złapanie równowagi. Buty testowano już w szpitalach, gdzie dobrze się sprawdzały i wkrótce wejdą na rynek, będąc dostępne w sprzedaży na całym świecie.

 

/ To może być dla Ciebie interesujące:

Dołącz do nas na portalach społecznościowych

Wszelkie prawa zastrzeżone © Marktplatz Mittelstand GmbH & Co. KG 1996-2018