Wiesz co jesz: konserwanty i dodatki do jedzenia

Konserwanty, barwniki i emulgatory są dziś dodawane powszechnie do jedzenia i trudno znaleźć prawdziwie naturalną żywność, pozbawioną tych dodatków. A ponieważ jak mówi popularne powiedzenie – „jesteś tym, co jesz”, warto wybierać tylko najzdrowsze składniki. Dlatego zastanowimy się tutaj, do czego są wykorzystywane i jaki mają wpływ na wartość twoich dań.

Konserwanty

cytryna

Konserwanty to substancje które utrudniają psucie się żywności, poprzez jej antyoksydację, czyli utrudnienie utleniania. To najszerzej występująca grupa dodatków i znajdziemy ją w dosłownie każdej przetworzonej żywności. Utrudniają rozwój bakterii i pleśni na powierzchni jedzenia, ale mają także skutki uboczne. Benzoesan sodu, jeden z najbardziej popularnych konserwantów ma słabe działanie rakotwórcze, wykazane w badaniach laboratoryjnych. Wiąże się on z witaminą C, tworząc rakotwórczy benzen. Podnosi on także ciśnienie, co jest bardzo niekorzystne dla osób z nadwagą i zmagających się z chorobami serca. Podobne działanie wywołuje także azotyn sodu, który dodawany jest do przetworzonego mięsa, takiego jak szynki, kiełbasy i dania gotowe z mięsem.

Barwniki

kolor

Barwniki dodawane do żywności to pigmenty pochodzenia organicznego lub mineralnego, które zmieniają jej kolor. To one sprawiają, że sok, jogurt albo cukierki stają się bardziej kolorowe, a więc wyglądają atrakcyjniej dla konsumentów. Niestety, mają one wiele niekorzystnych właściwości zdrowotnych, w przypadku związków opartych na sodzie podnosząc ciśnienie albo mając działanie rakotwórcze.

Zagęszczacze i emulgatory

gel

Mają działanie zagęszczające, nadając daniom gęstości i sprawiając, że otrzymują strukturę żelu. Typowe, dopuszczane do konsumpcji i powszechnie spotykane zagęszczacze to guma guar, mąka ziemniaczana albo żelatyna. Ponieważ są najczęściej pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i można je spożywać bezpiecznie w umiarkowanych ilościach.

Słodziki

cukier

Ostatnią dużą grupą sztucznych dodatków są słodziki. Są to związki chemiczne o słodkim smaku, a więc zastępujące cukier. Stosuje się je w potrawach, które chcemy słodzić, nie zwiększając przy tym wartości kalorycznych, a więc wykorzystywane są w daniach dla osób odchudzających się. Środki takie jak aspartam i sorbitol mają działanie rakotwórcze, a co więcej, w nowych badaniach z 2015 roku stwierdzono, że ich spożywanie nie wpływa pozytywnie na odchudzanie. Obecnie zaleca się rezygnację ze „sztucznego cukru”, lub ograniczenie jego konsumpcji do minimum.

Jak unikać sztucznych dodatków?

Skoro ustaliliśmy już, że konserwanty i barwniki nie wpływają pozytywnie na wartości zdrowotne żywności, rozważmy, jak zminimalizować ich ilość w codziennej diecie. Po pierwsze, kupując jedzenie czytaj etykiety. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, wszystkie składniki dodatkowe muszą być wymienione i nie można ich ukrywać. Dlatego na etykiecie zidentyfikujesz, czy żywność jest mocno wzbogacona, czy naturalna. Po drugie, staraj się wybierać nieprzetworzoną żywność. Takie jedzenie jest nie tylko zdrowe, ale może być bardzo smaczne i niedrogie. Świeże owoce, warzywa, ryby i mięso pozwolą ci przygotować pyszny obiad, w którym to ty kontrolujesz co znajdzie się na talerzu. Unikaj dań gotowych, przeznaczonych do podgrzewania w mikrofalówce, które mają największą zawartość sztucznych dodatków. Możesz też rozejrzeć się po alejkach ze zdrową i ekologiczną żywnością, znajdujących się w każdym większym supermarkecie. Produkty które tam się znajdują mają zazwyczaj mniejszą zawartość konserwantów i barwników.

Oczywiście, wszystkie sztuczne dodatki mają swój cel w gastronomii, pozwalając wydłużyć termin ważności i utrudniając psucie się jedzenia albo poprawiając smak i kolor składników. Nie są one też bezwzględnie trujące, dlatego spożywając przetworzoną żywność z umiarem i od czasu do czasu, nie zaszkodzimy sobie. Warto jednak wiedzieć co mamy na talerzu, bo to od tego zależy nasze zdrowie i samopoczucie.

/ To może być dla Ciebie interesujące:

Dołącz do nas na portalach społecznościowych

Wszelkie prawa zastrzeżone © Marktplatz Mittelstand GmbH & Co. KG 1996-2018